Vishay/Dale RNC55J4171BSB14
RNC55J4171BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4171BSB14
Brief Description
RES 4.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4171BSB14.pdf
Availability of RNC55J4171BSB14
QUANTITY
RNC55J4171BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4171BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4171BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4171BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4171BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4171BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4171BSB14
BREADBOARD SOLDERLESS ACE306 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W MONO B 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 3POS YELLOW datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 8CKT V0 PEG datasheet.pdf
INDUCTOR 5.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
SAC-HZ-5P-10 0-542/FS SCO BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf