Vishay/Dale RNC55J4171BSR36
RNC55J4171BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4171BSR36
Brief Description
RES 4.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4171BSR36.pdf
Availability of RNC55J4171BSR36
QUANTITY
RNC55J4171BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4171BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4171BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4171BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4171BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4171BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4171BSR36
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PUNCH 073-050-2P-008 datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 2A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 100MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
EVAL KIT TM4C123GXL LAUNCHPAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf