Vishay/Dale RNC55J41R2FSBSL
RNC55J41R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J41R2FSBSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J41R2FSBSL.pdf
Availability of RNC55J41R2FSBSL
QUANTITY
RNC55J41R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J41R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J41R2FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J41R2FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J41R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J41R2FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J41R2FSBSL
TVS DIODE 6VWM 10.82VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
GDT 800V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf