Vishay/Dale RNC55J4220FRRE6
RNC55J4220FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4220FRRE6
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4220FRRE6.pdf
Availability of RNC55J4220FRRE6
QUANTITY
RNC55J4220FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4220FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4220FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4220FRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4220FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4220FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4220FRRE6
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR BOX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2.5A DPAK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf