Vishay/Dale RNC55J4221FSB14
RNC55J4221FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4221FSB14
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4221FSB14.pdf
Availability of RNC55J4221FSB14
QUANTITY
RNC55J4221FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4221FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4221FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4221FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4221FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4221FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4221FSB14
CAP CER 4700PF 100V X5S RADIAL datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 42POS STR datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-CDIP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 8POS datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf