Vishay/Dale RNC55J4222FSB14
RNC55J4222FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222FSB14.pdf
Availability of RNC55J4222FSB14
QUANTITY
RNC55J4222FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4222FSB14
CONN PLUG VERTICAL 130POS .050 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 90V 150MA SOT883 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 23.62MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 250' datasheet.pdf
FUSE ATO 32V NYLON SILVER 30A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HU STRND 16AWG BLUE 25K' datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf