Vishay/Dale RNC55J4270DPBSL
RNC55J4270DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4270DPBSL
Brief Description
RES 427 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4270DPBSL.pdf
Availability of RNC55J4270DPBSL
QUANTITY
RNC55J4270DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4270DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4270DPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)427
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4270DPBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4270DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4270DPBSL Details Description
Related parts for RNC55J4270DPBSL
IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5A 8-DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 18POS datasheet.pdf
CONN RECPT 6POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf