Vishay/Dale RNC55J4270DPRSL
RNC55J4270DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4270DPRSL
Brief Description
RES 427 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4270DPRSL.pdf
Availability of RNC55J4270DPRSL
QUANTITY
RNC55J4270DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4270DPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4270DPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)427
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4270DPRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4270DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4270DPRSL Details Description
Related parts for RNC55J4270DPRSL
MODULE RF 900MHZ 1W 115K W/MMCX datasheet.pdf
IC SWITCH CTRLR 10/100 128PQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 58A 5 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-10 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf