Vishay/Dale RNC55J4270DSRSL
RNC55J4270DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4270DSRSL
Brief Description
RES 427 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4270DSRSL.pdf
Availability of RNC55J4270DSRSL
QUANTITY
RNC55J4270DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4270DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4270DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)427
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4270DSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4270DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4270DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4270DSRSL
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 260X80MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 750MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 36QFN datasheet.pdf