Vishay/Dale RNC55J4272BSRE6
RNC55J4272BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4272BSRE6
Brief Description
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4272BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4272BSRE6
QUANTITY
RNC55J4272BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4272BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4272BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4272BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4272BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4272BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4272BSRE6
RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GRIP SPLIT LACE SINGLE EYE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf