Vishay/Dale RNC55J42R7BSB14
RNC55J42R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J42R7BSB14
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J42R7BSB14.pdf
Availability of RNC55J42R7BSB14
QUANTITY
RNC55J42R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J42R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J42R7BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J42R7BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J42R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J42R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J42R7BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCS2525 SAFETY CONTACT 510MM datasheet.pdf
RES 620 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL CERMIC datasheet.pdf
CAP TRIM 1.8-10PF 300V THRU HOLE datasheet.pdf