Vishay/Dale RNC55J4323BSB14
RNC55J4323BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4323BSB14
Brief Description
RES 432K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4323BSB14.pdf
Availability of RNC55J4323BSB14
QUANTITY
RNC55J4323BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4323BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4323BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4323BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4323BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4323BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4323BSB14
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BLU 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf