Vishay/Dale RNC55J4372BSRE6
RNC55J4372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4372BSRE6
Brief Description
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4372BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4372BSRE6
QUANTITY
RNC55J4372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4372BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4372BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4372BSRE6
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf