Vishay/Dale RNC55J43R2BSRSL
RNC55J43R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J43R2BSRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J43R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55J43R2BSRSL
QUANTITY
RNC55J43R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J43R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J43R2BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J43R2BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J43R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J43R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J43R2BSRSL
BOARD TERMINAL DBL TURRET 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 26-22AWG datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 3MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 22.579MHZ CMOS SMD datasheet.pdf