Vishay/Dale RNC55J43R7BSRSL
RNC55J43R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J43R7BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J43R7BSRSL.pdf
Availability of RNC55J43R7BSRSL
QUANTITY
RNC55J43R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J43R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J43R7BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J43R7BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J43R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J43R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J43R7BSRSL
FORMULA FORCE GP COUGAR RPR KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
GT15 SHEET 640X320X0.23MM datasheet.pdf
WARNING PLATE W/SCREWS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
SPACER 16A CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf