Vishay/Dale RNC55J4402BSB14
RNC55J4402BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4402BSB14
Brief Description
RES 44K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4402BSB14.pdf
Availability of RNC55J4402BSB14
QUANTITY
RNC55J4402BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4402BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4402BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4402BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4402BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4402BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4402BSB14
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 10-DFN datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
OVAL SHAPED STUD MOUNT BLK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf