Vishay/Dale RNC55J4420FMB14
RNC55J4420FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4420FMB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4420FMB14.pdf
Availability of RNC55J4420FMB14
QUANTITY
RNC55J4420FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4420FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4420FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4420FMB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4420FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4420FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J4420FMB14
FIXED IND 15UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC XMITTER UHF 16HVQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO220 datasheet.pdf
LED SMD PRISM 3MM 590NM YLW datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
30+30 DIL SMT SOCKET 5MM HIGH datasheet.pdf