Vishay/Dale RNC55J4421FSR36
RNC55J4421FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4421FSR36
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4421FSR36.pdf
Availability of RNC55J4421FSR36
QUANTITY
RNC55J4421FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4421FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4421FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4421FSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4421FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4421FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4421FSR36
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
PEDESTAL SPLICE CLOSURE KIT datasheet.pdf
LMP FLD KIT AMB 24V PNL-MNT LED datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 48POS SNGL PCB datasheet.pdf