Vishay/Dale RNC55J4421FSRSL
RNC55J4421FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4421FSRSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4421FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4421FSRSL
QUANTITY
RNC55J4421FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4421FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4421FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4421FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4421FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4421FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4421FSRSL
IDC CABLE - MCG26K/MC26F/MCG26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-6 POS SLDR LUG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT SECTOR SR 5DBI 36" RP TNC M datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf