Vishay/Dale RNC55J4422DSB14
RNC55J4422DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4422DSB14
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4422DSB14.pdf
Availability of RNC55J4422DSB14
QUANTITY
RNC55J4422DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4422DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4422DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4422DSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4422DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4422DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4422DSB14
REGULATOR 6.50V VERTICA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL HS 5V 8-SOIC datasheet.pdf
OSC BLANK UNPROGRAMMED FULL SIZE datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 70MHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 140POS 10COL VERT datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf