Vishay/Dale RNC55J4422DSRSL
RNC55J4422DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4422DSRSL
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4422DSRSL.pdf
Availability of RNC55J4422DSRSL
QUANTITY
RNC55J4422DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4422DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4422DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4422DSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4422DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4422DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4422DSRSL
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 512 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 1DIGIT YLW CC SMD datasheet.pdf