Vishay/Dale RNC55J4482BSRE6
RNC55J4482BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4482BSRE6
Brief Description
RES 44.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4482BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4482BSRE6
QUANTITY
RNC55J4482BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4482BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4482BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4482BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4482BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4482BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4482BSRE6
SWITCH PRESSURE N.C. 60PSI datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN AD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf