Vishay/Dale RNC55J44R2FSBSL
RNC55J44R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J44R2FSBSL
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J44R2FSBSL.pdf
Availability of RNC55J44R2FSBSL
QUANTITY
RNC55J44R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J44R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J44R2FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J44R2FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J44R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J44R2FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J44R2FSBSL
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V D2PAK datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT ADHESVE 9/16" datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf