Vishay/Dale RNC55J44R2FSRE6
RNC55J44R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J44R2FSRE6
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J44R2FSRE6.pdf
Availability of RNC55J44R2FSRE6
QUANTITY
RNC55J44R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J44R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J44R2FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J44R2FSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J44R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J44R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J44R2FSRE6
IC SWITCH DUAL SPDT 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.634 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1210 X7R 3.3レF 50V datasheet.pdf