Vishay/Dale RNC55J4532BSRE6
RNC55J4532BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4532BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4532BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4532BSRE6
QUANTITY
RNC55J4532BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4532BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4532BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4532BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4532BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4532BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4532BSRE6
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AM60501-508-180 LAMP datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 500MA 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CABLE JUMPER 14 POS PANTA ZIF datasheet.pdf