Vishay/Dale RNC55J4532DRBSL
RNC55J4532DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4532DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4532DRBSL.pdf
Availability of RNC55J4532DRBSL
QUANTITY
RNC55J4532DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4532DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4532DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4532DRBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4532DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4532DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J4532DRBSL
FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
FUNCTION GEN 25MHZ 2CH datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS RA PCB datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf