Vishay/Dale RNC55J4593BSRE6
RNC55J4593BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4593BSRE6
Brief Description
RES 459K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4593BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4593BSRE6
QUANTITY
RNC55J4593BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4593BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4593BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4593BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4593BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4593BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4593BSRE6
CABLE 6POS .100 JUMPER 2 INCHES datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE ANT CONN ZIGBEE 2MW U.FL datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf