Vishay/Dale RNC55J45R3FSRSL
RNC55J45R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J45R3FSRSL
Brief Description
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J45R3FSRSL.pdf
Availability of RNC55J45R3FSRSL
QUANTITY
RNC55J45R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J45R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J45R3FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)