Vishay/Dale RNC55J4641DPRE6
RNC55J4641DPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4641DPRE6
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4641DPRE6.pdf
Availability of RNC55J4641DPRE6
QUANTITY
RNC55J4641DPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4641DPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4641DPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4641DPRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4641DPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4641DPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4641DPRE6
DIODE MODULE 1.4KV 90A datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 60POS OR datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 24-VFQFPN datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1:1 DL 15MH .025A datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf