Vishay/Dale RNC55J4641FSRSL
RNC55J4641FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4641FSRSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4641FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4641FSRSL
QUANTITY
RNC55J4641FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4641FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4641FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4641FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4641FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4641FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4641FSRSL
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
EAPRHB160TABLOCK180O K - HINGE B datasheet.pdf
REDU.21/16.MS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf