Vishay/Dale RNC55J4642DRR36
RNC55J4642DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642DRR36
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642DRR36.pdf
Availability of RNC55J4642DRR36
QUANTITY
RNC55J4642DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642DRR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J4642DRR36
RES 33 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
MINI RIVET B-PLUG .062" PNL datasheet.pdf
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf