Vishay/Dale RNC55J4643BSRE6
RNC55J4643BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4643BSRE6
Brief Description
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4643BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4643BSRE6
QUANTITY
RNC55J4643BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4643BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4643BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4643BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4643BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4643BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4643BSRE6
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 850MA 395 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC XO 11.52MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf