Vishay/Dale RNC55J46R4BSRE6
RNC55J46R4BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J46R4BSRE6
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J46R4BSRE6.pdf
Availability of RNC55J46R4BSRE6
QUANTITY
RNC55J46R4BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J46R4BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J46R4BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J46R4BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J46R4BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J46R4BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J46R4BSRE6
THERMOSTAT 85 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 10W 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.649 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 30W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 17A TO3P datasheet.pdf