Vishay/Dale RNC55J46R4FSB14
RNC55J46R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J46R4FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J46R4FSB14.pdf
Availability of RNC55J46R4FSB14
QUANTITY
RNC55J46R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J46R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J46R4FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J46R4FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J46R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J46R4FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J46R4FSB14
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN BLOWER 180X40MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 870MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 9SRT datasheet.pdf