Vishay/Dale RNC55J4702BSR36
RNC55J4702BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4702BSR36
Brief Description
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4702BSR36.pdf
Availability of RNC55J4702BSR36
QUANTITY
RNC55J4702BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4702BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4702BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4702BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4702BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4702BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4702BSR36
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC50H/AE50G/X datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC PWR INTERFACE SWITCH 20QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 20ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .229M datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf