Vishay/Dale RNC55J4750BSRE6
RNC55J4750BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4750BSRE6
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4750BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4750BSRE6
QUANTITY
RNC55J4750BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4750BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4750BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4750BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4750BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4750BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4750BSRE6
THERMISTOR NTC 150 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 00TN/80 AR UR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BALL 1 MOLDED ABS datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf