Vishay/Dale RNC55J4752BPB14
RNC55J4752BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4752BPB14
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4752BPB14.pdf
Availability of RNC55J4752BPB14
QUANTITY
RNC55J4752BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4752BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4752BPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4752BPB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4752BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4752BPB14 Details Description
Related parts for RNC55J4752BPB14
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 680UF 20% 4V 2924 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.6V 0.15A 5SON datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8A 8.3 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 600VAC 2AG datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP CAD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/06/180 SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf