Vishay/Dale RNC55J4752BSRE6
RNC55J4752BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4752BSRE6
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4752BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4752BSRE6
QUANTITY
RNC55J4752BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4752BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4752BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4752BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4752BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4752BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4752BSRE6
IC QUAD 12-BIT G.P.D/A 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 18 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 12 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
A22TK-2LR-01-K02 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf