Vishay/Dale RNC55J4753BSR36
RNC55J4753BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4753BSR36
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4753BSR36.pdf
Availability of RNC55J4753BSR36
QUANTITY
RNC55J4753BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4753BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4753BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4753BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4753BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4753BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4753BSR36
RES 470 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 2.5V NEGEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 700MA 566.3 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
MICRO 37 M 36" YEL datasheet.pdf