Vishay/Dale RNC55J47R0BSRSL
RNC55J47R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J47R0BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J47R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55J47R0BSRSL
QUANTITY
RNC55J47R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J47R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J47R0BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J47R0BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J47R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J47R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J47R0BSRSL
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
RELAY SSR 40A 100VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK 11POS 35DEG .200 T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1000W datasheet.pdf
33000UF 6,3V 22X50 datasheet.pdf