Vishay/Dale RNC55J4812BSB14
RNC55J4812BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4812BSB14
Brief Description
RES 48.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4812BSB14.pdf
Availability of RNC55J4812BSB14
QUANTITY
RNC55J4812BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4812BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4812BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4812BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4812BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4812BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4812BSB14
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET RA 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DDR MEMORY 8TSSOP datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TOOL KIT PRUCHASED PARTS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf