Vishay/Dale RNC55J4813BSBSL
RNC55J4813BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4813BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 481K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4813BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4813BSBSL
QUANTITY
RNC55J4813BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4813BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4813BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)481k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4813BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4813BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4813BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4813BSBSL
CHASSIS STEEL BLACK 14"L X 17"W datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO PHONE 3COND RED datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
LCD MOD GRAPHIC 128X64 TRANSFL datasheet.pdf
63/37 CRYSL 502 3% .015DIA/28SWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf