Vishay/Dale RNC55J4870BSB14
RNC55J4870BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4870BSB14
Brief Description
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4870BSB14.pdf
Availability of RNC55J4870BSB14
QUANTITY
RNC55J4870BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4870BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4870BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4870BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4870BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4870BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4870BSB14
SWITCH 5POS DIP RECESS ROCK UNSL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIR FILTER GENERATOR ECP2M CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 39 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf