Vishay/Dale RNC55J4872BSRE6
RNC55J4872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4872BSRE6
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4872BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4872BSRE6
QUANTITY
RNC55J4872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4872BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4872BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4872BSRE6
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
FUSE PTC 0.50A 13.2V RESET SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 500W datasheet.pdf
FEED-THRO MOD TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf