Vishay/Dale RNC55J4872DSB14
RNC55J4872DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4872DSB14
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4872DSB14.pdf
Availability of RNC55J4872DSB14
QUANTITY
RNC55J4872DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4872DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4872DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4872DSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4872DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4872DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4872DSB14
LED 7SEG .56" SGL 625NM RED CC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 22POS DL BREADBOARD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
BARRIER STR 4X4X48" datasheet.pdf
POE SPLITTER 12W 5V DESKTOP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
LP3R 5.08/57/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 3U 6HP VME datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F PC TAIL 4-40 datasheet.pdf