Vishay/Dale RNC55J4872DSRSL
RNC55J4872DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4872DSRSL
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4872DSRSL.pdf
Availability of RNC55J4872DSRSL
QUANTITY
RNC55J4872DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4872DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4872DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4872DSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4872DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4872DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4872DSRSL
FIXED IND 100NH 400MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RSM 8 12VAC SPDT 10A SOCKET datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 4.72"L X 4.06"W datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D HI/T datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf