Vishay/Dale RNC55J48R7BSRSL
RNC55J48R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J48R7BSRSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J48R7BSRSL.pdf
Availability of RNC55J48R7BSRSL
QUANTITY
RNC55J48R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J48R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J48R7BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J48R7BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J48R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J48R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J48R7BSRSL
FIXED IND 150NH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC BUFF DL LOW PWR OP/DR 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SIGNAL END BP datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF X5F RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf