Vishay/Dale RNC55J4971BSB14
RNC55J4971BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4971BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4971BSB14.pdf
Availability of RNC55J4971BSB14
QUANTITY
RNC55J4971BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4971BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4971BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4971BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4971BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4971BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4971BSB14
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8029AR datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V C0G 1812 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf