Vishay/Dale RNC55J4990BSBSL
RNC55J4990BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4990BSBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4990BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4990BSBSL
QUANTITY
RNC55J4990BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4990BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4990BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4990BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4990BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4990BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4990BSBSL
CONN RECEPT 13POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16CDIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO214BA datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 40MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf