Vishay/Dale RNC55J4990BSRE6
RNC55J4990BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4990BSRE6
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4990BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4990BSRE6
QUANTITY
RNC55J4990BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4990BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4990BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4990BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4990BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4990BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4990BSRE6
CONN TERM MALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 6A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 184V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 20.7 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HB.24.SGD-LB.1.M25Z datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
IND 6.8UH 20% SMD datasheet.pdf